Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Så er den gal igen: Bænkemaling ved ”Hipsterhøjen” i Latinerkvarteret

Af Line Ingwar Karlsen

I morgen torsdag den 6. september klokken 17 skal der dekoreres bænke ved Hipsterhøjen i Graven i Latinerkvarteret.

 

Siden Aarhus Kommune placerede en regnbuebænk ved højen i 2017, er den blevet brugt flittigt, og flere bænke har været efterspurgte. De ankom i juni, da kommunen donerede tre bænke til højen, og de skal nu gøres lidt pænere end deres nuværende brune farve.

 

Torsdag den 6. september bliver de hver især udsmykket af, Frederik Kløve Jacobsen, Maria Fuglsang og Mathias Skafte.

 

Frederik Kløve Jacobsen er lokal kunstner, mens Mathias Skafte er uddannenet arkitekt og Maria Fuglsang er ved at færdiggøre sin uddannelse som arkitekt.

 

Bænkemalingen kommer til at foregå fra klokken 17 ved Hipsterhøjen.

 

Del artikel


 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.