Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Rederi melder ud: Aflyser alle afgange i en uge

Foto: Samsø Rederi
Foto: Samsø Rederi

Færgen Lilleøre har siden tirsdag været sat ud af drift grundet “tekniske udfordringer”.

Først var meldingen, at færgen ville sejle planmæssigt igen fra fredag morgen, men nu står det klart, at fejlen tager længere tid at udbedre end først antaget.

Derfor aflyses alle afgange i en uge. Det meddeler Samsø Rederi.

“Det er desværre ikke muligt at udføre reparation, mens skibet ligger til kaj i Aarhus, så vi bliver nødt til at sejle i dok i Grenå.

Vi aflyser derfor alle afgange til og med torsdag d. 13 november,” oplyser Samsø Rederi på sin hjemmeside.

Indsætter pendlerbusser

Heraf fremgår det også, at der indsættes pendlerbus mandag til fredag fra Hou kl. 6.45 og fra færgelejet ved DOKK1 kl. 16.00.

Skal du med pendlerbussen, er det nødvendigt at tilmelde sig på tlf. 70225900 senest på dagen kl. 14.00.

“Vi beklager de gener, det må få,” lyder det fra Samsø Rederi.

Rederiet forventer at sende Lilleøre tilbage i drift fredag morgen den 14 november.

Det er ikke første gang, der er problemer med færgen, som sejler på ruten Sælvig-Aarhus.

Så sent som i september blev Lilleøre taget ud af drift i flere uger grundet en skade i færgens gear.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.