Set flere millioner gange: Video fra Aarhus er gået viralt i hele verden

Det er ikke første gang, at videoer med sjove/søde/skøre dyr er gået viralt på de sociale medier.
Dette klip er ingen undtagelse – for her indgår der nemlig også dyr. Nærmere bestemt hjortene fra Marselisborg Dyrehave i Aarhus, som interesseret observerer en kvinde, der spiller cello ude i dyrehaven.
Siden klippet blev lagt op i december, er det gået viralt, og er blevet set over fire millioner gange på mediet TikTok.
Gik fra 200 til 51.000 følgere
Det er spanske Diana Gómez, som optræder på videoen, hvor hun spiller cello for hjortene.
Hun fortæller til TV2 Østjylland, at interessen har været overvældende men fantastisk.
Klippet fra den aarhusianske dyrehave er blevet vist over to millioner gange på amerikanske CBS News, over 700.000 gange på Instagram, og derudover er den delt flere andre steder på internettet.
Efter videoen blev lagt op er Diana Gómez også gået fra at have 3000 til 29.000 følgere på Instagram og fra 200 til 51.000 følgere på TikTok, og hun har fået flere jobtilbud som cellist rundt omkring i verden.
”Videoen er magisk. Det er atypisk, at se dyr være interesseret i musik på den måde. Og så genkender mange folk sangen,” siger hun til TV2 Østjylland.
Se klippet her
Vis dette opslag på Instagram