Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Sol i sigte: Sommervarmen vender tilbage

Af Freja Dumont
Saksild Strand. Foto: Destination Kystlandet
Saksild Strand. Foto: Destination Kystlandet

Weekenden har – for nogle – været et tiltrængt pusterum fra augusts høje temperaturer. Og mandagen fortsætter da også i samme afdæmpede spor med temperaturer under 25 grader, når det er varmest.

Men nu er der godt nyt til dem, som allerede hungrer efter solens varme stråler. Det skriver DMI.

Der er nemlig igen et højtryk over Danmark, som gør, at varmen kan få frit løb op mod os.

Den kommende uge kommer derfor til at byde på flot sensommervejr med en del sol, enkelte byger og temperaturer, der flere steder kommer over 28 grader.

Tirsdag, onsdag, torsdag og fredag byder på lidt sol, stedvis nogen eller en del sol, men også mulighed for enkelte byger her og der. Temperaturen kommer op mellem 20 og 28 grader.

Fra sidst på ugen ventes mere omskifteligt vejr med regn- og tordenbyger, og efterhånden lidt faldende temperaturer, lyder det fra DMI.

Del artikel


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.