Blå hilsner: Teslaer udsat for hærværk i Aarhus

Østjyllands Politi modtog onsdag morgen kl. 08.30 en anmeldelse om hærværk, da en ukendt gerningsmand med blå farve havde skrevet eller malet en hilsen på asfalten til flere Tesla-ejere.
Forbrydelsen var angiveligt blevet begået på asfalten på Hans Broges Gade i Aarhus mellem onsdag aften kl. 21.45 og torsdag morgen kl. 07.30.
Da en patrulje nåede frem til stedet, kunne betjentene konstatere, at der også var blevet skrevet med blå farve på flere parkerede biler i området.
Det oplyser Østjyllands Politi.
Mødt af blå skrift og symboler
Teslaerne, der holdt omkring Tietgens Plads, var alle blevet skrevet på med blå skrift og nogle symboler.
Farven kunne dog nemt fjernes fra bilerne, og ingen af ejerne ønskede umiddelbart at anmelde forholdet.
Politiet har indhentet videoovervågning fra området og efterforsker sagen nærmere med henblik på at få identificeret gerningsmanden og vurderet, hvad der videre skal ske i sagen.
Østjyllands Politi opfordrer gerningsmanden til selv at rette henvendelse til politiet og afgive forklaring.