Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

To gange på ét døgn: Beruset kvinde kørte ind på letbanens spor

Af Freja Dumont
Arkivfoto. Billedet har ikke noget med den aktuelle sag at gøre.
Arkivfoto. Billedet har ikke noget med den aktuelle sag at gøre.

En personbil fik søndag aften kl. 19.35 bevæget sig ind på letbanens spor ved Lystrup Station, hvorefter politiet blev tilkaldt til stedet.

Det skriver Østjyllands Politi i døgnrapporten.

Ved patruljens ankomst virkede føreren en smule diffus, og en efterfølgende test indikerede også, at bilisten – en 55-årig kvinde – var påvirket af alkohol.

Den 55-årige kvinde blev sigtet for spirituskørsel og anholdt, mens hendes køretøj blev flyttet væk fra letbanesporet. 

Lavede samme nummer aftenen forinden

Det var i øvrigt anden gang i samme weekend, at den 55-årige forvildede sig ind på letbanesporet ved Lystrup Station, da præcist det samme skete for hende lørdag.

Her blev hun ligesom søndag også sigtet for spirituskørsel. 

Ved begge lejligheder fik bilisten foretaget en blodprøve, der nu skal vise, om hendes promille var højere end det tilladte. 

Del artikel


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.