Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Trafikuheld i Aarhus: Giver aflysninger og forsinkelser

1-17-1024x673
Arkivfoto: Aarhus Letbane

Et uheld i trafikken har skabt store problemer for Letbanen her først på dagen.

Det oplyser Midttrafik.

Uheldet har betydet, at mange afgange på L2 har været forsinket eller helt aflyst.

I skrivende stund er de værste problemer dog overstået, men der er stadig risiko for, at enkelte afgange må udgå.

“L2 kører igen mellem Aarhus H og Aarhus Universitetshospital, nogle afgange på L2 kan fortsat være helt aflyst,” lyder det fra Midttrafik.

Trafikselskabet henviser til infoskærme på perronerne samt Midttrafik Live og Rejseplanen, hvoraf eventuelle forsinkelser og aflysninger vil fremgå.

Alternative rejsemuligheder kan søges frem lige her

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.