En 22-årig mand har fået inddraget førerretten, efter han fredag aften blev taget med hastighed på 212 km/t på den del af motorvejen fra Aarhus til Randers, hvor man må køre 110 km/t.
Det oplyser Østjyllands Politi om de færdselskontroller, som politiet foretog henover weekenden i det østjyske. I alt fire bilister blev målt til at køre hurtigere end 200 km/t, hvilket politiet gerne vil betegne som vanvidskørsel.
En 26-årig mand, der blev målt til at køre 201 km/t, skulle egentlig også have inddraget førerretten på stedet, men det viste sig, at han allerede var frakendt retten til at køre bil, så han kan nu i stedet formentlig se frem til en fængselsstraf.
Faktisk blev tre af de fire bilister, der kørte over 200 km/t tager på bare en halvanden time fredag aften fra klokken 19.00 til 20.30, og det chokerer Amrik Chad, der er politikommissær i Østjyllands Politis færdselsafdeling. ”Det er simpelthen rystende, at vi på bare halvanden time kan standse tre vanvidsbilister, der kører på den anden side af 200 km/t. Det kan jeg ikke mindes, at vi nogensinde har gjort før. Det er jo fuldstændigt vanvittigt at køre så hurtigt og udsætte både sig selv og ikke mindst andre for fare,” fortæller Amrik Chad.
I alt blev fire bilister ved weekendens færdselskontroller målt til at køre hurtigere end 200 km/t, hvilket går under betegnelsen vanvidskørsel.