Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Spændende nyt: Tre nye uddannelser til Aarhus

Af Jonathan Sten Drivsholm
Foto: Erhvervsakademi Aarhus
Foto: Erhvervsakademi Aarhus

Der er nye uddannelser på vej i hele landet.

I alt har uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund godkendt 33 nye uddannelsesudbud, der fordeler sig i hele landet og på tværs af hele uddannelsessektoren.

Det skriver Uddannelses- og Forskningsministeriet i en pressemeddelelse.

I Aarhus kommer der tre nye.

Det drejer sig om Natur og jordbrugsproduktion og Business og vandteknologi, der begge er professionsbachelorer, og en akademiuddannelse i Bæredygtighed og grøn omstilling.

Nye uddannelser i Aarhus:

  • Professionsbachelor i Natur og jordbrugsproduktion
  • Professionsbachelor i Business og vandteknologi
  • Akademiuddannelse i Bæredygtighed og grøn omstilling

Kilde: Uddannelses- og Forskningsministeriet

Fælles for alle tre uddannelser er, at de kan tages på Erhvervsakademi Aarhus i Viby.

I alt har de nye uddannelser plads til 160 studerende.

AU får dyrlæge-uddannelse

Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund (M) har i alt godkendt seks nye uddannelsesudbud i Østjylland.

Derudover bliver det muligt at tage både bachelor og kandidat i Veterinærmedicin på Aarhus Universitet, men med Viborg som uddannelsessted.

Om de nye uddannelser udtaler Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund:

“Der er mange nye, spændende muligheder på vej til de studerende, som i de kommende år skal søge ind på en uddannelse. De nye uddannelser spænder bredt i forhold til både indhold og geografi.

Vores uddannelsesområde er og skal være dynamisk, så de muligheder, vi tilbyder de unge, matcher den virkelighed, de møder, og de problemer, de skal bidrage til at løse.

Det er enormt vigtigt for at gøre det attraktivt for en større del af de unge at tage en uddannelse.”

Alt i alt har ministeren godkendt 16 universitetsuddannelser, 8 uddannelser på professionshøjskolerne, 7 uddannelser på erhvervsakademierne og 2 uddannelser på de kunstneriske institutioner.

Læs mere om de nye uddannelser lige her

Del artikel


 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.