Klar til afgørende kampe: Ungt AGF-talent udtaget til landsholdet
Selvom han blot er 18 år gammel, så er AGF´s spirrende angrebstalent James Bogere endnu en gang udtaget til Ugandas landshold.
James Bogere er nemlig udtaget til den trup, der skal spille afgørende kvalifikationskampe til AFCON (Africa Cup of Nations), som er den afrikanske mesterskabsturnering i fodbold.
Uganda skal spille to kampe i slutningen af september, hvor de møder Tunesien og Libyen den 24. og 29. september.
Bogere har allerede to officielle landskampe for Uganda på sit CV, og derfor har han mulighed for at fordoble antallet af landskampe.
Han fik debut for A-landsholdet ved Africa Cup of Nations i december 2025, hvor han fik 20 minutter på banen i Ugandas 1-3 nederlag til Tunesien.
Det store gennembrud i AGF
Det er ikke kun i landsholdsregi, at James Bogeres karriere har taget fart.
I indeværende sæson har han også fået sit helt store gennembrud for AGF, hvor han eksempelvis scorede to drømmemål i den første af to UEFA Champions League kvalifikationskampe mod Sabah FK.
James Bogere kom til AGF fra deres samarbejdsakademi, El Cambio, i Uganda, og i februar 2026 skrev han under på en længerevarende kontrakt med AGF.
Det er i alt blevet til 15 kampe for AGF, hvor han har bidraget med fire mål.