Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Vandmelon-tyv gik amok: Blottede sig foran betjente

Arkivfoto: Presse-fotos
Arkivfoto: Presse-fotos

Et sandt drama udspillede sig på Vesterbro Torv torsdag eftermiddag.

Her endte en 29-årig mand med flere sigtelser, efter han havde skabt en masse uro og postyr i området. 

Klokken 15.11 modtog politiet en anmeldelse om, at den 29-årige havde stjålet et par vandmeloner fra vindfanget i et supermarked ved torvet.

Men tyveriet skyldtes tilsyneladende hverken sult eller tørst i sommervarmen.

Efterfølgende smadrede manden begge vandmeloner ved at kaste dem ned på vejen.

Da et par ansatte fra supermarkedet forsøgte at tilbageholde ham, spyttede han på den ene og sparkede den anden. 

Politiet nåede kort efter frem til torvet, men da de ville anholde manden, blottede han pludselig sit lem foran patruljen og råbte skældsord efter den ene betjent. 

Det skriver Østjyllands Politi i døgnrapporten.

Til sidst lykkedes det dog betjentene at anholde den voldsomme og ikke just blufærdige vandmelon-tyv.

Han blev sigtet for vold, butikstyveri, blufærdighedskrænkelse og fornærmelig tiltale mod en polititjenestemand. 

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.