Kæmpe scoop: Verdensstjerne kommer til Aarhus

Den britiske rap- og grime-pioner Dizzee Rascal indtager det nye TRAIN i Aarhus den 13. oktober 2026 som en del af sin europæiske turné for sit nye album We Want Bass.
Det fremgår af en pressemeddelelse.
Dizzee Rascal har siden begyndelsen af 00’erne været en af de mest markante og indflydelsesrige skikkelser i urban musik fra Storbritannien.
Med sit banebrydende debutalbum Boy in da Corner var han med til at bringe grime-genren fra Londons undergrund til den internationale musikscene.
Han modtog en Mercury Prize som 19-årig og er dermed den yngste modtager af prisen nogensinde.
Siden har hans karriere budt på adskillige britiske hitlisteplaceringer, fire britiske nummer ét-singler og en optræden ved åbningsceremonien til OL i London i 2012.
Har imponeeret i over to årtier
I de senere år har han genfundet den kompromisløse energi fra sine tidlige udgivelser med albums som Raskit, E3 AF og Don’t Take It Personal.
Nu er han aktuel med sit nye album We Want Bass, som danner afsæt for den kommende europæiske turné.
Koncerten på TRAIN bliver en sjælden mulighed for at opleve en af de mest betydningsfulde britiske kunstnere gennem de seneste to årtier på en dansk scene.
Ud over Aarhus gæster Dizzee Rascal også Aalborg og København på turnéen.
Billetsalget starter fredag den 5. juni kl. 10.00.