Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

En aften i vinens tegn: Vinbar i Aarhus inviterer til sommelieraften

Er du typen, der godt kan lide et godt glas vin – og endnu bedre: at blive lidt klogere på, hvad du egentlig drikker?

Så er der en oplagt mulighed, når MasVino Vinodega inviterer til sommelieraften den 17. april 2026.

Vinbaren stiller op med tre af Food Family Groups dygtigste sommelierer, der hver især laver deres egen vinparring til køkkenchefens serveringer.

Til alle retter har de tre sommelierer nemlig valgt en vin hver, så du får tre forskellige bud på det perfekte match mellem mad og vin.

Det er her, det bliver sjovt – når du smager, hvordan den samme bid mad kan ændre sig totalt alt efter, hvad du har i glasset.

Du kan booke en plads til eventet lige her.

Så hvad får du?

  • Tre snacks
  • Fire serveringer
  • 12 smageglas serveret over fire omgange
  • Kaffe til desserten

De 12 vine serveres som smageglas, så du kan prøve en masse forskelligt og få en fornemmelse af forskellene, stilarterne og alt det, der gør vin sjovt.

MENUEN PÅ AFTENEN

Snacks:
Sardin kanapé – Grillspyd med gris – Fjordrejer

Forret:
Tatar med madagaskarpeber, sprød malt, tomat og fennikel

Mellemret:
Stegt hvid fisk med muslingesauce på karry, syltet græskar, æble og sobrasada

Hovedret:
Perlehøne med ramsløgsblanquette sauce, spinatcreme og grillet squash

Dessert:
Tærte med hengemte blommer, rom og salt karamelcreme.

En aften i vinens tegn: Vinbar i Aarhus inviterer til sommelieraften

Håndværk, smagsnuancer og fortællingerne bag

Aftenens værter tæller Simon Christian Bundsgaard Iversen, Joachim Due Wend Petersen og Kenneth Rosted, som hver især bringer deres personlige tilgang til vin med sig.

De vil præsentere deres egne vine og guide gæsterne gennem smagningerne med fokus på både håndværk, smagsnuancer og fortællingerne bag.

“Det bliver en aften, hvor vi nørder, smager en masse og bare nyder det hele undervejs. Der er selvfølgelig plads til både spørgsmål, grin og store smagsoplevelser.

Vores tre sommelierer, Simon, Joachim og Kenneth, hælder op, mens de fortæller løs og tager jer med gennem vine, de selv synes er alt for gode til ikke at dele,” lyder det fra Mas Vino.

Aftenen er både til dig, der allerede elsker vin, og til dig, der gerne vil blive klogere på, hvad der gemmer sig i et godt glas. Ingen fine fornemmelser – bare god vin, god mad og gode mennesker.

Hvad: Sommelieraften
Hvor: MasVino Vinodega, Klostergade 4b, Aarhus C
Hvornår:17. april 2026 kl. 18.00
Hvor meget: 995 kr.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.