Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Voldsomt røveri i midtbyen: To gerningsmænd efterlyses

Arkivfoto
Arkivfoto

Opdatering: Fire mænd er nu blevet varetægtsfængslet i sagen. På opfordring fra Østjyllands Politi har vi fjernet billederne af dem fra artiklen.

Læs seneste nyt i sagen her:

Politiet modtog fredag kl. 10.22 en anmeldelse om, at der havde været et voldsomt røveri i en urbutik på Rosensgade i Aarhus.

Her havde gerningsmændene truet personalet med en pistollignende genstand, hvorefter de stjal adskillige ure.

Det oplyser Østjyllands Politi.

Efterfølgende stak gerningsmændene af fra stedet til fods i retning mod havnen, mens personalet ringede 112. 

Ring straks til politiet

Østjyllands Politi er i fuld gang med efterforskningen af sagen og er til stede flere steder i og omkring Aarhus for at finde frem til gerningsmændene. 

Via overvågning er det lykkedes at finde frem til billeder af gerningsmændene, som politiet nu offentliggør. 

”Vi gør alt, hvad vi kan for hurtigt at få fat på gerningsmændene, og vi hører meget gerne fra borgere, der har set dem.

Hvis man får øje på dem, skal man ikke tage kontakt til dem, men ringe til politiet med det samme,” siger politiinspektør Brian Voss Olsen. 

Har du oplysninger i sagen, opfordres du til at kontakte politiet på telefon 114 hurtigst muligt.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.