Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Restaurant Unico “gentænker” det klassiske danske smørrebrød – og har i øvrigt sommeråbent

Restaurant-Unico-smoerrebroed_-2-1024x672

Sommerferien i Aarhus er altid spændende. Der sker mange ting, og der kommer mange turister til byen. Skønt. Men, desværre, holder mange restauranter sommerlukket. Tankevækkende, nu når der er gæster, som gerne vil bespises. Men sådan er det åbenbart blevet i Aarhus. Det værste er, at en del restauranter og caféer ikke engang gider at skrive på deres website, at de holder lukket i sommerferien.

 

Frokosten, som smager af Østjylland

Restaurant Unico i Højbjerg er en af de restauranter, som holder åbnet. De er glade for gæster, og vil gerne skilte med at de holder åbent hele sommeren. Og i anledning af, at det er sommer, har de strikket et særligt tilbud sammen. Unico går under betegnelsen et dansk brasserie, hvor de fleste råvarer er danske og ikke mindst lokale.

 

Rethink the taste of Denmark

I Aarhus skal vi gentænke alt i år. Sådan er det ligesom blevet. De fleste snakker bare, men hos Unico har de taget rethink alvorligt. Så kokkene har gentænkt de danske klassikere og ikke mindst smørrebrødet.

Restaurant Unico “gentænker” det klassiske danske smørrebrød - og har i øvrigt sommeråbent

Her er nogle eksempler på, hvad du kan få af smørrebrød:

 

“BRÆNDT” FÆRØSK LAKS

 

EN ANDERLEDES REJEMAD

 

JOSEPHINES FISKEDELLER

 

FISKEFILET A LA GAJOUNS

 

EN SNAPSEMAD

 

TATAR ALA WIENERSCHNITZEL

 

GLAD GRIS A LA KÅLDOLMER

 

HØNSESALAT “DANOISE”

 

EN RÅHYGGELIG OSTEMAD

Smørrebrødet koster 77 kroner stykket her i sommer. Normalprisen er 88 kroner stykket. Det skal siges, at stykkerne er store, og du kan godt blive mæt af to stykker. Tilbuddet kører indtil den 6. august.

Restaurant Unico smørrebrød - en med okse

Restaurant UNICO

Ny Moesgårdvej 50
8270 Højbjerg
Telefon: +45 86 27 66 11
Mail: mail@restaurantunico.dk
Website: 

Åbningstider:

Mandag til fredag  fra 12.00 til sent (Køkkenet lukker klokken 21.30)
Lørdag 12.00-17.00 (Køkkenet lukker klokken 15.30)
Søndag 09.00-17.00 (Køkkenet lukker klokken 15.30)

Restaurant Unico “gentænker” det klassiske danske smørrebrød - og har i øvrigt sommeråbent Restaurant Unico “gentænker” det klassiske danske smørrebrød - og har i øvrigt sommeråbent Restaurant Unico “gentænker” det klassiske danske smørrebrød - og har i øvrigt sommeråbent

 

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.